Deák László orgonaművész Szekszárdon született 1966-ban. Zenei tanulmányait zongorán kezdte hétéves korában, majd tizenévesen az orgona felé fordult. A budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola elvégzése után 1986-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, ahol 1991-ben orgona- és zongoraművészi diplomát szerzett. Tanárai között olyan kiemelkedő muzsikusok szerepeltek, mint Gergely Ferenc, Jandó Jenő és Baróti István.
Felsőfokú tanulmányait követően posztgraduális képzésen vett részt Párizsban, a Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris „Classe de Perfectionnement” osztályában, ahol Marie-Louise Langlais tanítványaként 1999-ben végzett kiváló eredménnyel.
Párizsi évei alatt különösen nagy hangsúlyt fektetett az orgona-improvizációra, amelyet a világhírű libanoni–francia orgonaművész, Naji Hakim vezetésével sajátított el magas szinten. Az improvizáció művészetét és a kortárs francia zene előadásmódját Hakim mellett más világhírű mesterektől is tanulta, például Olivier Latry, Jean Guillou, Marie-Claire Alain és Harald Vogel mesterkurzusain.
Több nemzetközi zenei verseny győztese, és díjazottja. Tehetségét nemzetközi versenyeken is elismerték: II. díjat nyert a budapesti Liszt Ferenc Orgonaversenyen (1993) és a rangos Grand Prix de Chartres-on (1994), III. díjat kapott a dél-afrikai UNISA versenyen (Pretoria, 1998), valamint első díjban részesült a párizsi UFAM versenyen. 1999-ben elnyerte a Biarritz-i André Marchal-díjat, ugyanebben az évben a párizsi orgonaversenyen második díjat és különdíjat is kapott a 20. századi repertoár kiváló tolmácsolásáért.
1991 óta a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola orgonatanára, 2002 októberétől pedig a Budapest-Belvárosi Ferences Templom hivatalos orgonistája.
Pedagógiai tevékenysége mellett aktív koncertéletet folytat: Magyarország mellett számos európai országban lépett fel, többek között Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Romániában és Franciaországban.
Kiemelt koncerthelyszínei közé tartozik a chartres-i székesegyház, a bourges-i és toulouse-i katedrális, valamint a budapesti Művészetek Palotája (Müpa), ahol szólistaként és oratorikus művek közreműködőjeként is rendszeresen hallható.
Többször szerepelt a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, ahol interpretációi rendre elismerést arattak. Művészetét számos rádió- és televíziófelvétel, valamint több CD-dokumentum is őrzi. Felvételein elsősorban francia romantikus és 20. századi orgonaművek, valamint Liszt Ferenc kompozíciói hallhatók.
Repertoárját különösen gazdagítják a kortárs francia orgonairodalom darabjai, amelyek közül többnek ő mutatta be a magyarországi ősbemutatóját.
Deák László a klasszikus hagyományokat mélyen tisztelő, ugyanakkor újító szellemű muzsikus, aki kivételes technikai felkészültséggel, stiláris érzékenységgel és mély művészi alázattal közvetíti az orgonazene gazdag örökségét.
Fotók: Raffay Zsófia | Minden jog fenntartva.
Designed with WordPress